Komunikat HMRC do imigrantów

Zaczynam mieć dość tego Brexitu. Nie dlatego, że cokolwiek w moim życiu się zmieni po Brexicie, tylko dlatego, że opinią publiczną i portalami w tej chwili kołysze jak sztorm kutrem rybackim.

Co piszą media?

mojawyspa.co.uk:

Jak już Wielka Brytania odłączy się od Unii, imigranci z krajów Unii Europejskiej, którzy przebywają tutaj pięć lat, pracują i płacą podatki mogą spać spokojnie – będą mogli zostać w UK i nie muszą potwierdzać swojego pobytu. Nie będą potrzebować żadnych certyfikatów ani dokumentów potwierdzających rezydencję – automatycznie dostaną prawo do stałego pobytu w UK. Ci, którzy mieszkają na Wyspach 6 lat, będą mogli ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

gazetaprawna.pl:

Polacy na Wyspach nie mają się czego obawiać. Po Brexicie wciąż będą respektowane ich obecne prawa

openmagazyn.pl:

Uwaga! „Rezydentura” nie jest już potrzebna!

naszestrony.co.uk:

Obawy związane z przyszłością emigrantów z Unii Europejskiej zostały rozwiane dziś specjalną publikacją zawierającą prawne regulacje dotyczące stałego pobytu w Wielkiej Brytanii. Osoby, które mieszkają stale na wyspach brytyjskich powyżej 5 lat i w tym okresie nie złamały prawa, mogą już od dzisiejszej nocy spać spokojnie. Dodatkowo nie trzeba się ubiegać o dokument znany pod nazwą „rezydentura stała”.

Co napisał rząd?

Komunikat (jeszcze) rządu Davida Camerona opublikowany 11/07/2016 zawiera następujące stwierdzenia:

  • Spodziewamy się, że po opuszczeniu UE status obywateli UE w UK, oraz obywateli UK w UE będzie odpowiednio chroniony
    (nie ma tu żadnej obietnicy czy też gwarancji, co nie dziwi, bo dwa dni później mamy nowego premiera)
  • Obywatele UE, którzy legalnie przebywali w UK przez co najmniej 5 lat automatycznie nabyli prawo stałego pobytu, zgodnie z ustawodawstwem UE, i nie jest konieczne uzyskiwanie dokumentu, żeby to potwierdzić
    (krótko mówiąc, na dziś nic się nie zmieniło, ale też ani o jotę nie rozjaśnia to przyszłego statusu tych obywateli, w sytuacji kiedy prawo UE przestanie w UK obowiązywać)
  • Obywatele UE, którzy legalnie przebywali w UK przez co najmniej 6 lat mogą wnioskować o naturalizację (nadanie brytyjskiego obywatelstwa)
    (czyli nic się nie zmieniło)
  • Obywatele UE, którzy przebywają w UK krócej niż 5 lat, nadal maja prawo przebywać w UK zgodnie z prawem UE.
    (nic się nie zmieniło)
  • Członkowie rodziny obywatela UE, którzy nie sa obywatelami UE muszą wystąpić o EEA family permit, chyba że swoje prawo wjazdu i pobytu wywodzą z innej podstawy prawnej
    (nic się nie zmieniło)
  • Członkowie dalszej rodziny obywatela UE, muszą złożyć wniosek o certyfikat rejestracji (jeżeli sami są obywatelami UE) lub kartę pobytową (jeżeli nie są obywatelami UE).
    (nic się nie zmieniło)
  • Obywatele Irlandii, na mocy odrębnych przepisów, jeżeli mieszkają w UK, korzystają w większości przypadków z takich samych praw jak obywatele brytyjscy
    (nic się nie zmieniło)
  • Obywatele Chorwacji, na mocy czasowych ograniczeń związanych z dołączeniem Chorwacji do UE w 2013r. mogą potrzebować certyfikatu rejestracji przed podjęciem zatrudnienia
    (nic się nie zmieniło)
  • W związku z przeprowadzeniem referendum prawa obywateli państw UE dotyczące pobytu w UK nie uległy zmianie, tak jak nie zmieniły się okoliczności, w których osoba mogłaby być deportowana z UK
    (nic się nie zmieniło, ale po raz kolejny nie ma tu żadnej gwarancji utrzymania tego stanu rzeczy po wyjściu UK z UE)
Podsumowując

Prawdopodobnie w celu uspokojenia nastrojów, ale też ograniczenia liczby napływających wniosków o wydanie certyfikatu prawa stałego pobytu czy też naturalizację, rząd brytyjski opublikował dokument, który podsumowuje status obywateli UE w UK – który się nie zmienił w związku z referendum. Dokument ten nie wyraża żadnych gwarancji na przyszłość, a jedynie pewne oczekiwania, co wydaję się być zaproszeniem do negocjacji skierowanym do państw członkowskich UE. Jesteśmy kartą przetargową w rozgrywce o przyszłe stosunki pomiędzy UK, UE i państwami członkowskimi. Wyciąganie z tej publikacji, która w telegraficznym skrócie brzmi: bez zmian, wniosków sięgających dalej niż do zakończenia (ewentualnych) negocjacji związanych z wyjściem UK z UE jest nieuprawnione.

Co robić, jak żyć?

Wystąpienie o certyfikat stałego pobytu nie kosztuje majątku (£65 i kilka miesięcy bez paszportu), więc jeżeli komuś pomoże to uspokoić skołatane nerwy – może złożyć wniosek, ze świadomością, że podstawą prawną są przepisy UE, które mogą przestać obowiązywać w perspektywie około dwuletniej. Wniosek o nadanie obywatelstwa, lub rejestrację dziecka jako obywatela UK, kosztuje o rząd wielkości więcej, ale daje większą pewność prawną. Warto pamiętać, że dzieci urodzone po tym, jak rodzice spędzili tutaj co najmniej 5 lat, nabywają obywatelstwo z mocy prawa i wystarczy wniosek o wydanie paszportu. W każdym wypadku warto samemu dopilnować kompletności wniosku z załącznikami, żeby po 5 latach nie być zaskoczonym kolejną aferą paszportową.

 Można też… rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady.

Bieszczady-zielony-raj-Bettomsik-CC-BY-SA-3.0

wml

Leave a Reply