Thank you Ma’am, for everything

Królowa Elżbieta II nie żyje. Zmarła wczoraj, dwa dni po nominacji nowej premier Zjednoczonego Królestwa. Rodzina pospieszyła na ostatnie spotkanie, a wieczorem światowej telewizje, oczywiście z BBC na czele, rozpoczęły opowieść o życiu i rządach Her Majesty the Queen. Opowieść, która siłą rzeczy musi potrwać, bo długo trwało Jej życie i panowanie. 70 lat rządów, od Winstona Churchilla do Liz Truss.

Nie będziemy powtarzać wszystkich faktów z życia Elżbiety II, za Wikipedią, BBC i innymi, doskonale przygotowanymi źródłami. Ten serwis powstał niejako z sympatii do Królowej, oderwanej od bieżącej politycznej nawalanki, zapracowanej, doświadczonej, uśmiechniętej twarzy Zjednoczonego Królestwa. Na pewno była tą częścią Anglii i UK która pomogła zjednać wyspom naszą sympatię. Jeszcze chwilę temu, spożywając herbatkę z Paddingtonem, pokazywała tę uśmiechniętą twarz podczas swojego jubileuszu:

Co dalej? W kwestii Królowej, wierzymy, że wyruszyła na spotkanie ze swoim małżonkiem, księciem Filipem. Monarchię objął, automatycznie, z mocy prawa, z chwilą śmierci Królowej, Charles III, by the Grace of God, of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and of his other realms and territories King, Head of the Commonwealth, Defender of the Faith.

God Save the King!

PS. Ciekawostka, której nie ma w BBC, to próbka królewskiego stylu korespondencji z prezydentem Rzeczypospolitej:

wml

Leave a Reply