Obywatelstwo dziecka urodzonego w UK

 Jako że jesteśmy dużą rodziną z bagażem podróży i doświadczeń, jest w naszym gronie i dziecko urodzone za granicą – w Zjednoczonym Królestwie. Z tego względu rodzina i znajomi nie raz i nie dwa zadawali pytanie – jak to jest, jakie obywatelstwo ma takie dziecko i co na to wpływa. Czy jest obywatelem UK? Czy obowiązuje tam prawo ziemi i dziecko urodzone w UK nabywa obywatelstwo automatycznie?

Standardowa odpowiedź prawnika #1: to zależy. Uwaga: stan prawny na 23/04/2016, dotyczy dzieci urodzonych w dniu 30/04/2006 lub później. Jeżeli pojawią się pytania o dzieci urodzone wcześniej, postaramy się doprezycować.

 • W sytuacji, gdy matka lub ojciec ma status osiedlonego (settled) lub brytyjskie obywatelstwo przed urodzeniem się dziecka – dziecko nabywa obywatelstwo UK z chwilą urodzenia na terytorium UK (zmodyfikowane lex soli), tak więc pozostaje złożyć tylko odpowiednio udokumentowany wniosek o wydanie brytyjskiego paszportu (koszt 46 GBP). Status osoby osiedlonej to temat on odrębny wpis, ale w skrócie obywatele EEA (European Economic Area), czyli jednego z krajów UE lub Islandii, Liechtensteinu czy Norwegii, nabywają taki status po 5 latach pobytu w UK z równoczesnym korzystaniem z praw traktatowych (np. praca, samozatrudnienie, nauka).

  Jeżeli obywatele UE przez 5 lat korzystali z „praw traktatowych” w Wielkiej Brytanii – tj. uczyli się, pracowali itd. to ich dzieci urodzone po tym czasie nabywają obywatelstwo brytyjskie z chwilą urodzenia.

 • matka lub ojciec nabyli status osiedlonego lub brytyjskie obywatelstwo po urodzeniu dziecka – dziecko może uzyskać brytyjskie obywatelstwo w procedurze rejestracji[1] – na wniosek i za opłatą. Opłata za rozpatrzenie wniosku to 936 GBP za każde dziecko (dodatkowo 80 GBP jeżeli dziecko osiągnie pełnoletniość w czasie między złożeniem wniosku a jego rozpatrzeniem).
 • bez względu na status prawny rodziców,  jeżeli dziecko żyło przez pierwsze 10 lat swojego życia w UK, i w żadnym roku z tych 10 lat nie wyjechało stąd na więcej niż 90 dni – może wówczas uzyskać obywatelstwo w procedurze rejestracji.

Dzieci rodziców nie będących obywatelami UK (czy też osobami osiedlonymi) i równocześnie urodzone poza UK mają co do zasady dwie ścieżki:

 • rodzice składając wniosek o naturalizację[2] mogą również złożyć wniosek o rejestrację jako obywateli UK swoich dzieci. Decyzja leży w rękach ministra spraw wewnętrznych (Home Secretary) i co do zasady będzie pozytywna, jeżeli wniosek rodziców zostanie rozpatrzony pozytywnie.
 • Dziecko po osiągnięciu pełnoletniości  lat może samodzielnie ubiegać się o naturalizację, jeżeli spełnia odpowiednie wymagania.

[1] gov.uk – Register as a British citizen
[2] gov.uk – Become a British citizen

jol

3 Comments

 1. Witam. Ja mam zapytanie. Ojciec dziecka mieszka w UK prawie 30 lat , ma obywatelstwo Brytyjskie. Mata jest Polka mieszkają w Polsce z dzieckiem. Gdzie i co mam złożyć by dziecko rocznik 2006 dostało obywatelstwo również brytyjskie. ??

  1. Standardowa odpowiedź prawnika numer 1, niestety: to zależy. Informacje które pomogłyby doprecyzować odpowiedź to:

   1. Od kiedy ojciec ma obywatelstwo brytyjskie, czy od urodzenia i czy urodził się w UK.
   2. Dokładniejsza data urodzenia się dziecka, wystarczy mi miesiąc (rok już znam, 2006)
   3. Miejsce urodzenia się dziecka (wystarczy czy UK lub terytoria zależne, czy też poza UK)
   4. Czy i jaki okres czasu dziecko spędziło mieszkając w UK. (jeżeli mieszkało 8 lat, co roku wyjeżdzając na miesięczne wakacje, to proszę napisać 8 lat)

   Rozważę poniżej dwa uproszczone stany faktyczne, ale nie daję gwarancji, że jeden z nich znajdzie zastosowanie w Pani przykładzie:

   I. Ojciec urodzony w UK, obywatelstwo brytyjskie od urodzenia. Dziecko urodziło się w UK w grudniu 2006r.
   ✔ Dziecko nabyło obywatelstwo brytyjskie z mocy prawa, wystarczy złożyć wniosek o wydanie paszportu.

   II. Ojciec urodzony poza UK, obywatelstwo brytyjskie uzyskał niedawno, ale już od 10 lat ma prawo stałego pobytu w UK. Dziecko urodziło w UK ale tu nie mieszka.
   ✔ Powinna być możliwa rejestracja dziecka jako obywatela brytyjskiego. Wniosek składa się na formularzu MN1 i wspomaga opłatą £936.

   Powtórzę raz jeszcze: proszę odpowiedzieć na powyższe pytania a spróbuję podać dopasowane rozwiązanie problemu.
   pozdrawiam
   wml

Leave a Reply