Oxford: po Oxfordzie, w oxfordzie i oxfordach.

 Mnogość znaczeń

Zacne to musi być miasto… skoro tyle desygnatów jego nazwy przychodzi do głowy. A w trakcie pisania tego tekstu – kolejny.

Oxford (w znaczeniu: Oxford English Dictionary, słownik języka angielskiego Oxford), podaje następujące znaczenia słowa Oxford:

[1] A city in central England, on the River Thames, the county town of Oxfordshire; population 146,100 (est. 2009). Oxford University is located there.
Miasto w środkowej Anglii, nad rzeką Tamizą, miasto stołeczne hrabstwa Oxfordshire; ludność 164,100 (szacunek, 2009). Siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego.

[2] A thick cotton fabric chiefly used to make shirts.
Gruba tkanina bawełniana używana głównie do wyrobu koszul.

[3] A type of lace-up shoe with a low heel.
Rodzaj sznurowanego obuwia na niskim obcasie.

Dodam kolejne znaczenia, obecne w języku polskim:

[4] Skrótowa nazwa Uniwersytetu Oksfordzkiego („skończył Oxford”, „jest po Oxfordzie”)

[5] Koszula wykonana z tkaniny typu oxford

[6] Wymieniony na wstępie słownik języka angielskiego Oxford English Dictionary („sprawdź w Oxfordzie”).

Buty typu oxford. Menswear-Market CC-BY-2.0
Buty typu Oxford. Menswear Market (CC-BY-2.0)

Warto jeszcze dodać, że poprawna jest zarówno pisownia z użyciem „x” jak i „ks” – również przypadków zależnych.

Czas rozszyfrować tytuł tego wpisu

Zwiedzając (miasto) Oxford: po Oxfordzie (uczelni), w oxfordzie (koszuli z bawełny tego typu) i oxfordach (butach).

Prawda – ale nie do końca – byliśmy w Oxfordzie, na nogach miałem oxfordy, na grzbiecie koszulę – niestety z innej bawełny (rodem z Londynu, nie z Oxfordu). Aha, zapomniałbym – nie skończyłem Oxfordu, tylko Politechnikę Poznańską. Może mniej rozpoznawalna marka, ale zarabiam więcej  niż statystyczny absolwent Oxfordu, więc nie mam kompleksów.

imgp4396

Miasto

 Oxford to miasto z duszą i historią. Zostało założone w VIII wieku, a prawa miejskie (city) uzyskało w roku 1542. Jest siedzibą najstarszego uniwersytetu w świecie anglojęzycznym – University of Oxford (również: Oxford University, Oxford). Uniwersytet ten został założony na przełomie XI i XII wieku, i aktualnie kształci ponad 22 tysiące studentów. Architektura miasta odzwierciedla jego wiek – można to spotkać pełen przekrój od czasów anglosaskich do dzisiaj, z racji dość „młodego” wieku nie znajdziemy tutaj zabytków z czasu Cesarstwa Rzymskiego.

Nie będziemy tutaj przynudzać opisami, które można znaleźć w przewodnikach i Internecie, za to na zachętę pokażemy kilka fotografii. Na pewno warto przyjechać, zobaczyć i poczuć klimat tego miejsca.

imgp4417

Uwaga: parking w mieście jest drogi, jeżeli nie musicie wjechać do centrum, skorzystajcie z oferty P+R (Park and Ride) – odpowiednie miejsca są dobrze oznakowane.

imgp4414

imgp4411

imgp4412

imgp4410

imgp4407

imgp4353

imgp4391-001

wml

Leave a Reply