Nowy burmistrz Londynu – Sadiq Khan

Niecały tydzień temu, 8 maja 2016r. urząd burmistrza Londynu (Mayor of London) objął Sadiq Khan. Wybory odbyły się 5 maja 2016r. Równocześnie z wyborami burmistrza odbywały się wybory do Zgromadzenia Londyńskiego, czyli swego rodzaju rady miasta. Sadiq Khan był kandydatem Partii Pracy (Labour Party, pot. laburzyści) i wygrał w drugiej „rundzie” z wynikiem 56,9% głosów. Jego przeciwnik, Zac Goldsmith z Partii Konserwatywnej (Conservative Party, pot. torysi), uzyskał wynik 43,1%.

Wyjaśnię teraz dlaczego użyłem cudzysłowu pisząc o drugiej rundzie.

Otóż w wyborach burmistrza uprawnione osoby oddając głos mają prawo wskazać dwóch kandydatów – kandydata pierwszego wyboru oraz kandydata drugiego wyboru. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska większości ponad 50% głosów w wyniku liczenia głosów na kandydata pierwszego wyboru, dla dwóch kandydatów z najwyższą liczbą głosów oblicza się sumę głosów oddanych na nich jako kandydatów pierwszego i drugiego wyboru. W ten sposób dwie tury głosowania odbywają się w jeden i ten sam dzień wyborczy, na jednym arkuszu do głosowania, za jedną wizyta w lokalu wyborczym. I tak Sadiq Khan uzyskał 1 148 716 głosów jako kandydat pierwszego wyboru, co dało mu 44,42% głosów, a Zac Goldmisth 909 755 głosów (35%). Pozostali kandydaci osiągnęli wyniki poniżej 6% głosów, przy 2 596 961 oddanych ważnych głosów. Po doliczeniu głosów drugiego wyboru Sadiq Khan uzyskał 1 310 143 głosów a Zac Goldmisth 994 614 głosów.

Ciekawostka: Boris Johnson jest pierwszym ustępującym burmistrzem Londynu, który nie stanął ponownie do wyborów. Nie oznacza to końca politycznej kariery, jako że Boris Johnson jest aktualnie posłem (MP).Boris Johnson był burmistrzem Londynu przez dwie czteroletnie kadencje.

Jak wspomniałem na wstępie, w tym samym dniu odbywały się wybory do Zgromadzenia Londyńskiego (London Assembly). Osoby uprawnione do głosowania mogły oddać dwa głosy – jeden na kandydata ze swojego okręgu wyborczego, oraz jeden na partię z listy obejmującej cały Londyn – przy czym nie chodzi tu o najmniejsze miasto w Anglii czyli City of London – 7 tys. mieszkańców, a cały region administracyjny Greater London, zwany potocznie po prostu Londynem – 7 mln. mieszkańców. Okręgów wyborczych jest 14, każdy z nich obejmuje 2, 3 albo 4 gminy (borough), których jest w sumie 33. Z każdego okręgu do zgromadzenia wchodzi jeden kandydat z największą liczbą głosów, co daje 14 członków zgromadzenia. Z kolei z „listy londyńskiej” 11 miejsc w Zgromadzeniu przydzielanych jest proporcjonalnie (zmodyfikowaną metodą D’Hondta) poszczególnym partiom, przy czym miejsca te obejmują w kolejności kandydaci z najniższymi numerami na liście. Jeżeli partia otrzymała 3 mandaty, to kandydaci z numerami 1,2,3 na liście zostają członkami Zgromadzenia.
W sumie Zgromadzenie liczy 25 członków.

Z jakimi hasłami Sadiq Khan szedł do wyborów?

Chłopak z komunalnego mieszkania, który rozwiąże kryzys mieszkaniowy
Syn kierowcy autobusu, który zatrzyma podwyżki cen biletów zapoczątkowane przez torysów.
Brytyjski muzułmanin, który weźmie się za ekstremistów.
Doświadczenie biznesowe, które pomoże przedsiębiorstwom odnosić sukcesy.
Człowiek rodzinny, który uczyni Londyn lepszym miejscem do życia.

Zobaczymy… za 4 lata.

wml

Leave a Reply