Królowa
Elżbieta II

    Wszedłszy do pokoju i objaśniwszy cel swoich odwiedzin, można usiąść na miejscu wskazanem przez pana lub panią domu, i usiąść z pewnością siebie, swobodnie, nie ulegając bynajmniej  wpływom znakomitego pochodzenia, znaczeniu zajmowanego stanowiska, stopnia zamożności lub zbytku w urządzeniu domu. Choćby ten zbytek był uderzający, nie należy dziwić się niczemu, gospodarstwo zaś również, jako ludzie światowi, nie powinni zwracać uwagi gościa na żaden przedmiot, zapominając niejako o swojem bogactwie i wybitności swojego stanowiska. Młody człowiek na wizycie nie powinien zakładać nogi na nogę, ani rozwalać się na krześle, co czyniłoby go równie śmiesznym, jak gdyby siedział na brzeżku krzesła z miną trusi lub niewiniątka.
„Dobry ton : szkoła pożycia z ludźmi wszelkich stanów w stosunkach poufnych i ceremonjalnych : podręcznik praktyczny dla pań i panów”, Mieczysław Rościszewski, 1905r.

    Królowa Elżbieta II podobno jest formalistką i zwraca uwagę na przestrzeganie etykiety. Mam nadzieję, że nie zna cytowanego podręcznika, bo o ile nie rozwalamy się na krześle, ani też nie ulegamy wpływom znakomitego pochodzenia, to nasza wizyta w UK przeciągnęła się ponad rekomendowane przez M. Rościszewskiego pół godziny.

Kim jest królowa Elżbieta II? Jest monarchą, czyli głową państwa, jego najwyższym przedstawicielem, reprezentującym jego suwerenność. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej to monarchia konstytucyjna, w związku z czym rola królowej jest ograniczona przepisami prawa do funkcji reprezentacyjnych i doradczych. Królowa ma prawo udzielać rad, zachęcać oraz ostrzegać. Wykonuje te prawa m.in. spotykając się raz w tygodniu z urzędującym premierem. David Cameron jest dwunastym premierem sprawującym ten urząd podczas panowania obecnego monarchy.

Elżbieta II rządzi już od ponad 64 lat, najdłużej w historii Zjednoczonego Królestwa, bijąc tym samym rekord swojej praprababki królowej Wiktorii, która panowała ponad 63 lata. Warto wspomnieć, że królowa Wiktora rządziła imperium liczącym 400mln. poddanych, natomiast Elżbieta II jest królową 16 państw członkowskich Wspólnoty Narodów, liczących łącznie 138 mln. obywateli.

Elżbieta II obchodzi dzisiaj swoje 90 urodziny. Chociaż nie jesteśmy jej znajomymi ani poddanymi, to podczas naszej gościny żaden afront nas nie spotkał, przeto życzymy jej wszystkiego najlepszego 🙂

A Was, drodzy P.T. Czytelnicy, witamy!
ukrolowej.pl_logo_master

Można rozwalać się na krześle i zakładać nogę na nogę. Wasz czas z nami również niechaj nie będzie ograniczony 🙂

wml

Leave a Reply