Brexit: (pre) settled status – można aplikować! (aktualizacja)

Settled i pre settled

Niedawno House of Commons odrzucił umowę wynegocjowaną przez rząd Theresy May z Unią Europejską, a kolejnego dnia odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządy Theresy May. Co jest ważne dla obywateli UE przebywających w UK to to, że rząd postanowił zastosować te same zasady uzyskiwania statusu settled lub pre-settled (z małymi) zmianami również w przypadku wyjścia UK z UE bez umowy. Bez nadmiernego rozpisywania się, status settled daje prawo do przebywania na terenie UK, pracy, nauki, analogicznie do permanent residence do tej pory. Ważna różnica: potwierdzenie na papierze statusu PR nie było niezbędne (chyba, że ktoś chciał się starać o brytyjskie obywatelstwo), natomiast ubieganie się o status settled jest konieczne, aby po Brexicie móc dalej tu legalnie żyć. Status pre-settled daje te same korzyści osobom, które nie spędziły tu jeszcze 5 lat, a po osiągnięciu tego czasu będą mogły ponownie zaaplikować o status settled.

Można już aplikować!

Oficjalna data wdrożenia procesu aplikowania to do 30 marca 2019. Nieco wcześniej prowadzone były próby z zamkniętymi grupami pracowników instytucji rządowych, edukacyjnych i zdrowotnych. Już dzisiaj, tj 21 stycznia 2019, możliwość aplikacji została otwarta dla wszystkich, którzy są obywatelami UE i mają paszport biometryczny. Oficjalnie jest to wciąż faza testowa – dlatego istnieją pewne ograniczenia – np. nie da się zaaplikować na dowód osobisty.

Jak zaaplikować i ile to kosztuje

  • Proces zaczyna się w aplikacji EU Exit: ID Document Check którą nalezy pobrać z Google Play. Na chwilę obecną obsługiwane są tylko telefony z systemem Android, aparatem oraz obsługujące NFC (np, płatności zbliżeniowe). W tej aplikacji należy podać swoje dane kontaktowe, potwierdzić numer telefonu kodem jednorazowym przesłanym przez SMS, zrobić zdjęcie strony paszportu ze zdjęciem, odczytać dane biometryczne z paszportu kładąc telefon na paszporcie oraz zrobić sobie selfie. Home Office zapewnia, że dane zbierane przez aplikację nie są zachowywane w telefonie, i usuwane z aplikacji po zakończeniu jej działania. Jeżeli czujecie się z tym komfortowo, to czym można skorzystać z telefonu innej osoby (jeżeli np. masz urządzenie Apple)
  • Po zakończeniu procesu na telefonie, na adres email przesyłane jest żądanie potwierdzenia adresu email oraz link do kontynuowania aplikacji. Można to zrobić również w telefonie albo dowolnym innym urządzeniu z przeglądarką WWW. Tutaj trzeba uzupełnić swój adres zamieszkania, podać Nationai Insurance Number, podać informacje o karalności oraz (jeżeli się posiada) numer karty Permanent Residence.
  • Na podstawie wprowadzonych danych – w szzczególności National Insurance Number Home Office spróbuje pozyskać informacje o Waszym pobycie w UK. Płaconych podatkach, pobieranych świadczeniach, i na tej podstawie ustalić okres Waszego pobytu w UK. W zależności od rezultatu HO może zażądać dodatkowych informacji (jak wyciągi z rachunku bankowego), które będzie trzeba dołączyć do wniosku.
  • Jeżeli posiadacie kartę Permanent Residence to po pierwsze, wniosek powinien pójść gładko, po drugie – nie będziecie musieli wnosić opłaty. W przeciwnym wypadku opłata wnoszona jest kartą płatniczą w wysokości £65 za osobé dorosłą i £32.50 za dziecko. AKTUALIZACJA: jeszcze tego samego dnia premier Theresa May w House of Commons, w odpowiedzi na postulaty części posłów obiecała zniesienie opłat za rozpatrzenie wniosków, oraz zwrócenie tych już wniesionych.
  • Po zakończeniu procesu na adres email zostanie przesłane potwierdzenie złożenia wniosku, wraz z jego identyfikatorem. Pozostaje czekać na rozpatrzenie wniosku – informacja o rozpatrzeniu zostanie przesłana emailem.

A co z dziećmi?

Dzieci muszą aplikować w ten sam sposób (a raczej ich rodzice), tylko, ze za pół ceny. Dostępne są dwie ścieżki

  • Ścieżka jak dla dorosłych, oparta na kryterium rezydencji w UK. Jest to wniosek niezależny od wniosku rodziców. Prawdopodobnie może skutkować większą liczbą wymaganych dokumentów – ale nie przesądzałbym tego, Home Office może sięgnąć po dane o Child Benefit i być może coś jeszcze.
  • Ścieżka oparta o status rodzica – wniosek dziecka zostanie rozpatrzony z takim samym rezultatem jak wniosek rodzica. Tutaj niezbędny (poza potwierdzeniem tożsamości i pokrewieństwa) będzie identyfikator wniosku rodzica (patrz wyżej).
  • Jeżeli dziecko miało kartę Permanent Residence to wniosek bez opłaty, w przeciwnym wypadku £32.50. AKTUALIZACJA: wniosek będzie nieodpłatny, patrz wyżej.

Na koniec oczywiście link do oficjalnej strony, która może i na pewno będzie modyfikowana: Apply to stay in the UK after it leaves the EU

wml

1 Comment

Leave a Reply